close
تبلیغات در اینترنت
دکتر میرزا محمدی در اذهان مردم شهر یامچی با ایثارگری های بی بدیل خویش به زادگاه خود ماندگار شد
.
تریبون آزاد بخش یامچی(ایران - آذربایجان - بخش یامچی)
مطالب اخير
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدددکتر میرزا محمدی از چهره های ماندگار شهر یامچی در اذهان مردم یامچی با ایثارگری های بی بدیل خویش به زادگاه خود ماندگار شد

سخنی با مسئول آینده نمایندگی یا رئیس آموزش و پرورش بخش یامچی

قبل از همه چیز دوست دارم مخاطب این مطالب به جای مسئول نمایندگی آموزش و پرورش بخش یامچی ، اولین رئیس اداره آموزش و پرورش بخش یامچی باشد! همچنین دوست دارم مخاطب این نوشتار یکی از فرزندان لایق بومی شهر یا بخش یامچی باشد. برای مورد دوم دلایلی قوی دارم که در فرصتی مناسب به آن خواهم پرداخت.


در مدتی که مسئولیت آموزش و پرورش بخش یامچی را بر عهده داشتم به کمک دوستان سعی نمودیم جایگاه آموزش و پرورش منطقه را در ابعاد مختلف بهبود ببخشیم. بسیار خوش شانس بودم که دوستانی صادق و بی ادعا در این هدف در کنارم بودند و با مشورتها و کمک های خود تنهایم نگذاشتند. منصفانه نمی دانم موفقیت هایی کسب شده را  فقط از آن خود بدانم بلکه در این موفقیت ها زنجیره ای از دوستان صادق و مخلص یاریمان کرده اند.

اکنون این مسئولیت به جنابعالی سپرده می شود. حس من در این سپردن مسئولیت حس یک هم تیمی است که در یک مسابقه دو امدادی چوب امدادی را از دونده هم تیمی خود دریافت نموده و با سرعت دویده تا در مسیری دیگر آن را به نفر بعدی بسپارد. هرگز به خود اجازه نمی دهم موفقیت های هم تیمی های قبلی و بعدی یعنی مسئولین قبل و بعد از خود را کم رنگ جلوه دهم و در دل خود آرزو کنم برای پررنگ شدن فعالیت هایم، هم تیمی هایم بلنگند! من این تفکر بیمارگونه را که در نوشتاری تفکر یا مدیریت نقطه ای نامیده ام آسیبی جدی بر نظام مدیریت کشور می دانم که در سطوح مختلف کشور ما سایه انداخته است. معنای این تفکر آن است که وقتی مدیر جدیدی پا به صحنه می گذارد نقطه سر خط شروع می شود. یعنی حرکتهای قبلی ناتمام قطع می شود و حرکتی نو آغاز می شود. حرکتی که هرگز به کمال نمی رسد و عقیم رها می شود؟! امید دارم جنابعالی با تصحیح اشتباهات و خطاهای مسئولین قبلی مسیر طی شده را تداوم ببخشید. برای تداوم این مسیر ذکر چند نکته را ضروری می دانم :

الف- یامچی نمونه بارزی از تکثر و تنوع فرهنگی و نظری است  که اگر این تنوع و تکثر درست مدیریت بشود می تواند موتور حرکتهای ماندگار اجتماعی باشد. توصیه می کنم از این پویایی و نشاط و تکثر و تنوع فرهنگی برای پیشبرد برنامه های توسعه فرهنگی به ویژه آموزش و پرورش منطقه بهره بگیرید.

اما اگر به جای مدیریت این تنوع و تکثر، خود را به گرداب آن بسپارید  در مدتی کوتاه در حواشی مسایل گردابی آن غرق خواهید شد!؟ مهار این تنوع و تکثر مهارتی برنامه ریزی شده و بر اساس شناخت پتانسیل های منطقه خواهد بود. سعی کنید بدون مطالعه و مشاوره با افراد هوشمند وارد گود تصمیم سازی و تصمیم گیری نشوید.

اگر هوشمندانه عمل کنید کارهایی را که در مناطق مشابه یامچی سالها به درازا خواهند کشید صرف یکسال و یا چند سال به سرانجام خواهید رساند در غیر اینصورت حتی در انجام کارهای ساده نیز عاجز خواهید شد!

ب- توصیه می کنم در رسانه ای کردن کارهای انجام یافته به حق مالکیت معنوی افراد و حتی ادارات توجه و دقت کافی داشته باشید. متاسفانه برخی افراد از روی محافظه کاری از نام بردن افراد دخیل در انجام امور خودداری می کنند و می گویند اگر نام افراد را ببرم ممکن است بقیه ناراحت بشوند!؟ بهتر است بدانید اینکار مصداق تعرض به حق مالکیت معنوی همه افراد است. از کلی گویی در اینگونه مسایل خودداری نمایید و با اشاره مسقیم به نام افراد به نقش آنها در امور بپردازید. و اگر نام فردی را فراموش کردید نهراسید و در جلسات آینده جبران کنید. اینکار بسیار هوشمندانه تر از حالتی است که با محافظه کاری کلی گویی کنید و به اسامی افراد و نقش آنها نپردازید. تعرض به حق ملکیت معنوی موجب بی اعتمادی خواهد شد و شما را در اجرای طرح های اینده تنها خواهد گذاشت.

ج- هرگز از تلاش برای ارتقای جایگاه نمایندگی و تبدیل آن به اداره دست برندارید. ممکن است این تلاشها در کوتاه مدت به ثمر ننشیند اما بالاخره روزی به بار خواهد نشست. تلاش برای ارتقای جایگاه نمایندگی و تبدیل آن به اداره همانند موتور محرکه و عامل وحدت بخش فرهنگیان بخش یامچی عمل می کند. این موتور نباید از تحرک باز ماند.

د- در جلب مشارکتهای مردمی بسیار هوشمندانه عمل نمایید. در اینکار حفظ اعتماد اجتماعی بسیار کلیدی است. سعی کنید تا حد امکان در مجموعه شما به جای دریافت مستقیم وجه نقد خود خیرین را در  کارها سهیم نمایید. اینکار علاوه بر آنکه لذت کار خیر را به آنها خواهد چشاند شما را از اتهام های احتمالی آینده بری خواهد نمود.

ه- اولویت را به بومی گزینی بدهید. تجربه اینجانب نشان می دهد افراد بومی در مدیریت موفق تر از افراد غیر بومی عمل می کنند. این کار ریشه در انگیزه های روانی و حب زادگاه دارد. البته منصفانه نخواهد بود اشاره نماییم که هستند افراد غیر بومی که برای خدمت ارزشهایی والاتر دارند. اینچنین افرادی در کنار نیروهای پرانرژی بومی می توانند برای توسعه فرهنگی و آموزشی بخش یامچی به کار گرفته بشوند.

و- درباره محله گرایی در یامچی بسیار غلو شده است. اعتقاد قلبی و نظری اینجانب فارغ از جهت گیری و سوگیری این است که تعدد محلات و رقابت بین آنها نشانه تنوع و تکثر فرهنگی و موجب پویایی اجتماعی و حتی اقتصادی آن بوده است.  متاسفانه عدم شناخت ظرفیت های اجتماعی یامچی و سوء مدیریت موجب شده است که این تنوع به تفرق تبدیل بشود. سعی نمایید با شناخت این ظرفیت ها رقابت سالم را در بین مناطق مختلف یامچی حاکم نمایید تا مصداق آیه قرانی در کارهای خیر از همدیگر سبقت بگیرند.

از همه فعالان اجتماعی مناطق یامچی برای پیشبرد امور بهره بگیرید. تعامل و رعایت احترام و جایگاه این افراد علاوه بر هوشمندی شما نیازمند صداقت و نیت صادقانه است. برای مثال وقتی به علت محدودیت فضایی و مکانی و حتی محدودیت زمانی در مراسم رسمی افتتاح و یا کلنگ زنی نمی توانید همه فعالان اجتماعی یامچی را دعوت نمایید بهتر است احتمالات مختلف را سبک و سنگین نمایید اما اگر در اینکار گلایه هایی مطرح شد صادقانه از آنها دلجویی نمایید. نترسید اینکار چیزی از وجهه شما کم نخواهد نمود!؟

ز- سعی نمایید با دیگر ادارات و نهادهای بخش یامچی همکاری نمایید. اما هرگز در این همکاری ها منافع آموزش و پرورش را فراموش نکنید. فراموش نکنید که آموزش و پرورش حتی در دور افتاده ترین روستاها نیز نیروی سازمانی در اختیار دارد. بر این اساس کمتر نهاد یا اداره ای می تواند در گستره نفوذ اجتماعی با آموزش و پرورش رقابت نماید.

در پایان برای جنابعالی در مسیری که در پیش خواهید گرفت آرزوی موفقیت دارم و امید دارم با درایت شما شاهد تحولاتی ماندگار در آموزش و پرورش بخش یامچی باشیم.

برادر کوچک شما : علی میرزامحمدی
نوع مطلب : خبرلر، یامچی، استان، اجتماعی، فرهنگی،
برچسب ها : مسول آموزش بخش یامچی، تریبون یامچی، تریبون آزاد ایران،

امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 131آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 4139
  • کل نظرات ارسالی : 272
  • تعداد کل کاربران : 17
  • بازدید امروز : 20
  • بازدید دیروز : 149
  • بازدید هفته : 169
  • بازدید این ماه : 199
  • بازدید سال : 40,926
  • بازدید کل : 824,645
.
.
بالای صفحه
.