close
تبلیغات در اینترنت
نقش روسیه در بحران قره باغ چیست؟ چرا آتش زیر خاکستر روشن شد؟
.
تریبون آزاد بخش یامچی(ایران - آذربایجان - بخش یامچی)
مطالب اخير
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجددآذربایجان با چراغ سبز مسکو برخی از مناطق اشغالی را آزاد کرده است.حالا با آزادسازی برخی از مناطق اشغالی توسط ارتش آذربایجان،روسیه علیرغم حمایت از ارمنستان در اشغال اراضی آذربایجان جایگاه خویش در سیاست خارجی آذربایجان را حفظ و به هدف خویش در دور ساختن باکو از غرب خواهد رسید.
مناقشه ميان ‌ارمنستان و آذربایجان در سال ۱۹۸۸  ميلادى به‌علت ادعای ارضی ارمنستان به خاک آذربایجان آغاز شد.در پی حملات ارمنستان به آذربایجان ۲۰ درصد از سرزمین‌های متعلق به آذربایجان،یعنی قره‌باغ کوهستانی همراه با هفت ناحیه دیگر اطراف آن همچنان تحت اشغال ارتش ارمنستان است و تاکنون به چهار قطعنامه صادر شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد آزادی اراضی اشغالی آذربایجان از سوی ارمنستان نیز عمل نشده و میانجی گری گروه مینسک که از سوی سازمان امنیت و همکاری اروپا مامور حل این مناقشه شده است،ظرف قریب دو دهه اخیر به نتیجه ای منتج نشده است و آتش بس موقت بین نیروهای آذری و ارمنی در خطوط تماس برقرار است.

بدلیل عدم صلح پایدار بین طرفین هر از چندگاهی در خطوط تماس بین نظامیان آذری و ارمنی درگیری ها تشدید می شود،به طوری که کارشناسان نظامی و سیاسی حوزه قفقاز از احتمال شروع مجدد جنگ بین آذربایجان و ارمنستان خبر می دهند.در مورخه ۱۴ فروردین ماه نیز در اثر درگیری شدید بین آذریها و ارامنه نزدیک به دوازده نظامی آذری کشته شده است.

علاوه بر این بر اساس منابع آذری در این درگیری بیش از یکصد تن از نظامیان ارمنی نیز کشته و زخمی شده اند.در نتیجه این تحول جدید در خطوط تماس بار دیگر کارشناسان و رسانه های خبری از احتمال شروع مجدد جنگ در قفقاز جنوبی خبر دادند.حال سئوالی که مطرح می شود این است که آیا در حال حاضر ارمنستان و آذربایجان شرایط شروع مجدد جنگ را دارند؟

ارمنستان از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار نیست و آذربایجان نیز بدلیل ترس از واکنش شدید متحد ارمنستان یعنی روسیه نسبت به شروع مجدد جنگ تمام عیار واهمه دارد و از سوی دیگر آذربایجان کشوری رو به توسعه بوده و شروع جنگ مانع روند ادامه توسعه آذربایجان می شود و نیز پروژه های نفتی و گازی آذربایجان و انتقال و ترانزیت انرژی این کشور و سرمایه گذاری غربی ها دراین زمینه ها دلیل دیگری است که هم باکو و هم کشورهای غربی را به عدم شروع مجدد جنگ مجبور ساخته است.علاوه بر این سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیگر نهادهای اروپائی و آمریکا به کرات بر عدم توسل به زور و حل بحران از طریق نظامی تاکید کرده اند و کماکان براین موضع مصرند،پس احتمال حمله نظامی از سوی آذربایجان برای بازپس گرفتن کل اراضی اشغالی خود بسیار ضعیف و نزدیک به صفراست.

باکو امیدواراست به مرور زمان به موازات تقویت موقعیت اقتصادی خود و تضعیف شرایط اقتصادی ارمنستان و افزایش نارضایتی ملت ارمنستان مناقشه قره باغ کوهستانی به نفع این کشور حل خواهد شد.اما علت شکل گیری درگیری های نظامی ۱۴ فروردین ماه را بایستی در جای دیگر جستجو نمود.

آذربایجان در طی ماههای اخیر برای آشتی با آمریکا و غرب در تلاش است و در این راستا الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان در جریان نشست امنیت هسته ای در واشنگتن با مسئولان ارشد آمریکایی دیدار کرد.

از سوی دیگر روسیه که خطر افتادن کامل آذربایجان به دامان غرب را احساس می کند و نیز حساسیت باکو نسبت به آزادسازی اراضی اشغالی آذربایجان را درک می کند جهت دور ساختن آذربایجان از غرب باکو را تحریک به حملات نظامی محدود بر علیه ارمنستان کرده است و آذربایجان با چراغ سبز مسکو برخی از مناطق اشغالی را آزاد کرده است.حالا با آزادسازی برخی از مناطق اشغالی توسط ارتش آذربایجان،روسیه علیرغم حمایت از ارمنستان در اشغال اراضی آذربایجان جایگاه خویش در سیاست خارجی آذربایجان را حفظ و به هدف خویش در دور ساختن باکو از غرب خواهد رسید.کارشناس مسائل قفقاز نوشت:

درگیری قـره بـاغ، بازی روسی برای کنترل اوضاع


چند نکته در مورد درگیری قره باغ:


جنس درگیری د نیروهای آذربایجان و ارمنی کاملا متفاوت از درگیری های پراکنده چند سال اخیر است. این درگیری با توجه به وسعت، شدت و هدفگذاری های انجام شده نشان می‌دهد که اقدامی برنامه ریزی شده با اهداف کاملا جدی است.

به نظر می‌رسد، این عملیات اگر لابی ناتو در آذربایجان و ارمنستان برنامه ها را به هم نریزند یک گام اساسی برای به پایان بردن بحران قره باغ از سوی مسکو است.

به عبارت دیگر مسکو همچنان که در چند ماه اخیر شاهد آن بوده ایم تصمیم دارد، برای نقش آفرینی فعال تر در معادلات بین المللی، نقاط ضعف و بحران درون خود و حوزه استحفاظی اش را حل کند. این عملیات نیز نتایجی را که از چند سال پیش همه منتظر آن بودند در بر خواهد داشت.

یعنی مناطق اشغالی غیر قره باغ کوهستانی از دست ارامنه آزاد خواهد شد (مناطق تحت اشغال ارامنه تنها مناطق قره باغ کوهستانی نیست و شامل سایر نقاط نیز میشود) و از این طریق پایه های قدرت خاندان علی اف که بین دوراهی مسکو و غرب گیر کرده است به نفع مسکو مستحکم خواهد شد و جناح آمریکایی که در چند ماه اخیر سختترین فشارها را به علی اف ها وارد کرده است تضعیف خواخد شد.

از طرف دیگر روسیه به تنهایی و بدون همکاری مینسک پیشنهاد برگزاری انتخابات در منطقه قره باغ کوهستانی را خواهد داد و جمعیت قابل توجهی از مهاجرین جنگی آذری به خانه و کاشانه خود بازخواهند گشت. در این میان روسیه به عنوان کشور ناظر که باکو و ایروان بر او رضایت دارند حضور جدی نظامی در قره باغ خواهد داشت.

به این ترتیب:

۱)قره باغ به طور کامل تحت استیلای روس در خواهد آمد

۲) آذری ها باردیگر به خانه شان بازخواهند گشت

۳) جناح های روسی در باکو و ایروان تقویت خواهند شد

۴) یکی از نقاط فشار غرب بر روسیه برطرف خواهد شد

۵) اذربایجان از استنکاف در برابر اتحادیه اوراسیا دست خواهد کشید

۶) امکان نقش آفرینی بیشتر روسیه در منطقه به دست خواهد آمد

در کل منطقه قفقاز و آسیای میانه بدون اجازه سفارت روسیه کسی به معنای واقعی کلمه حق آب خوردن هم ندارد، وقتی این حقیقت را در نظر بگیریم انجام یک اقدام جدی آن هم در موضوعی حساس مانند قره باغ بدون در نظر داشتن اهداف مسکو تقریبا غیر ممکن است.

اساسا جنگ قره باغ جنگی نبوده و نیست که ربط زیادی به دو طرف درگیر آن داشته باشد، بلکه یک بازی روسی است برای کنترل اوضاع.
نوع مطلب : خبرلر، جهان، سیاسی،
برچسب ها : تریبون یامچی، تریبون آزاد ایران، قره باغ، روسیه آذربایجان ارمنستان،

امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 74آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 4139
  • کل نظرات ارسالی : 272
  • تعداد کل کاربران : 17
  • بازدید امروز : 122
  • بازدید دیروز : 4
  • بازدید هفته : 122
  • بازدید این ماه : 152
  • بازدید سال : 40,879
  • بازدید کل : 824,598
.
.
بالای صفحه
.