close
تبلیغات در اینترنت
دست آورد ارتجاع قومی در انتخابات برای آذریان چه بود؟
.
تریبون آزاد بخش یامچی(ایران - آذربایجان - بخش یامچی)
مطالب اخير
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدددر روز جهانی زبان مادری (ستاد علی آذریان) چه گذشت؟! دست آورد ارتجاع قومی در انتخابات برای آذریان چه بود؟

علی آذریان یکی از نامزدهای ناکام انتخابات مجلس دهم بود که سعی میکرد با توسل به «نفرت پراکنی قومی» و همکاری باعناصر خرابکار که پیشینه و سابقه امنیتی بر ضد موجودیت کشور داشته و دارند، کارزار انتخاباتی خود را پیش برد.

 به گزارش تریبون  برخی نامزدهای انتخاباتی درجه سوم و چهارم به دلایل مختلف از جمله بینش سیاسی ضعیف، نداشتن امکانات مالی و عدم وفاداری یا احساس مسئولیت به جامعه و کشور سعی می کنند در دوران انتخابات نه بر اساس برنامه و شیوه نامه سیاسیِ مشخص، بلکه بر با  تحریک هیجان و عصبیت قومی به مقصود برسند.

 اطراف نامزدهایی از این دست عموما خالی از افراد حرفه ای و مجرب سیاسی و همچنین تحصیل کردگان است و به دلیل ضعف مالی یا نبود اعتبار اجتماعی کافی قادر به استخدام این دسته از افراد نیستند. متقابلا عناصر بیگانه گرا نیز در کمین ساده لوحانی از این دست نشسته اند تا با پیشنهاد فریبنده «فعالیت در ستاد انتخاباتی بدون دستمزد» و وعده «شبکه ای از حامیان» طمع این دسته از نامزدها را برانگیزند. در این نقطه است که دو گروه از افراد مرتجع و حاشیه نشین به یکدیگر می رسند. کسانی که هوش و توان کافی برای آینده نگری ندارند  تنها به منافع کوتاه مدت می اندیشند.

علی آذریان نیز از جمله ساده لوحانی بود که در چنین دامی گرفتار آمد و در نهایت، هم آبرو و اعتبار از کف داد و هم آینده سیاسی خود را به دلیل همکاری با تجزیه طلبان خراب و به این ترتیب به یک خودکشی سیاسی دست زد.

نخستین گام آذریان برای خودکشی سیاسی زمانی رقم خورد که تصمیم گرفت از نشانگرهای قومیتی در تبلیغات خود استفاده کند و عبارت عجیب «تورک» را در بنرهای تبلیغاتی اش درج نماید. وی بنا به توصیه همان حضرات، نوشت: « آذریان تورک اوغلو دور». این عبارت در تبریز با تمسخر شهروندان روبرو شد. مردم تبریز به خوبی میدانند نامزدهایی که حرفی برای گرفتن و برنامه ای برای ارائه ندارند، به مسخره بازیهایی از این دست متوسل می شوند. جناب آذریان تمام فراموش کرد که تبریز کانون سیاسی است نه یک ایل یا روستای دور افتاده در قلب پاکستان. به همین خاطر بود که شهروندان تبریزی که از مقابل ستاد یا بنرهای وی رد می شدند، لبخندی از روی تمسخر بر لب می آوردند و در نهایت چنین فردی را جدی نمی گرفتند.

همکاری آذریان با عناصر تجزیه طلب و ضد ملی منجر به یک اقدام رادیکال و ساختارشکنانه دیگر نیز شد: برگزاری جشنی برای به اصطلاح روز زبان مادری در دوم اسفند.

بنر تبلیغاتی این روز با شعاری که همواره از زبان تجزیه طلبان و با هدایت گوناز تی.وی می شنویم در سراسر شهر تبریز و اسکو نصب شده بود: « آنا دیلینده مدرسه/ اولمالیدر هر کسه» ...

 

 آذریان براحتی در دام گوناز و چند نفرت پراکن قومی افتاد و کارزار خود را در زمین احمد اوبالی ها و چهرگانی ها پیشبرد.

با وجود تبلیغات بسیار در سراسر شهر و نصب بنرهای تبلیغاتی در میدان های شلوغ شهر و برگزاری نشست در یکی از مناطق پر تراکم و پر رفت و آمد تبریز و تبلیغ در شبکه های اجتماعی متعدد، تنها عده ای نزدیک به 100 نفر از جمعیت یک میلیون و پانصدهزار نفری تبریز در این نشست حضور پیدا کردند. اما فقط 100 نفر از یک و نیم میلیون جمعیت در این نشست حاضر شدند. حال که کنشگران قومی و مدعیان زبان مادری ادعا می کنند مردم در عطش و تب زبان مادری می سوزند! اگر چنین است چرا در این نشست عده ای ناچیز شرکت کردند؟

اما سلسله داران و سخنرانان نشست علی آذریان برای زبان مادری چه کسانی بودند؟

«محمد رحمانی فر» پرسنل اخراجی نیروی انتظامی که در دادگاه نظامی به اتهام تمایلات قومی محکوم شناخته شده است، عنصر مرتبط با صابر رستمخانلی که هر از چندی مبالغ زیادی را از طریق پولشویی ( در قالب جایزه ادبی) از شبکه ای ضد ایرانی در باکو موسوم به داک دریافت می کند. وی سخنران مهم و عمده این نشست بود در ردیف میهمانان ویژه آذریان نشسته بود.

«علی جباری» موسوم به علی معلم که سایت های برانداز تجزیه طلب خارج کشور لقب شاعر حرکت ملی آذربایجان به او داده اند، و در سالهای 1389 و 1392 دوبار بازداشت شده و از سوی دادگاه انقلاب محکوم شناخته شده است. وی مجری این نشست بود که به خواندن اشعار بر علیه وحدت ملی پرداخت و با جملات ریاکارانه سعی در تبلیغ و بزرگنمایی «دکتر آذریان» داشت.

 

محتوای سخنرانی ها و برنامه های همایش موسوم به زبان مادری در ستاد آذریان چه بود؟

نواختن به اصطلاح سرود ملی جمهوری آذربایجان! سخنرانی و شعرخوانی عناصر بیگانه پرست و نفرت پراکنی قومی. حضور بازماندگان عصر کمونیسم که پس از فروپاشی شوروی به قومگرایی روی آورده اند و...

هر انتخابات یک وجه سلبی و یک وجه ایجابی دارد. وجه سلبی انتخابات نوعی افکار سنجی و رفراندم است. انتخابات 7 اسفند 1394 نشان داد که قوم گرایی در تبریز و در ایده آل ترین حالت با وجود برگزاری آزادانه چندین مراسم، استفاده بی کم و کاست از شعارهای گوناز تی.وی (آنا دیلینده مدرسه/ اولمالیدیر هر کسه) چقدر رای دارد.

کل مجموع آرای آذریان، قره خانی، گاوگانی، شجاعی و مجیدی که مورد حمایت ارتجاع قومی بودند، برابر بود با رای نفر شانزدهم تبریز! ( مجموع آرای این پنج نامزد 58387 / پنجاه و هشت هزار و سیصد هشتاد و هفت ، رای بود ).

عناصر قوم گرا، آذریان را  به یک آلت دست تبدیل کرده و سعی کردند گفتمان خود را در این ستاد تبلیغ کنند. اما نتیجه تحقیر و تمسخر چیزی دیگر نبود. آنها دیدند که «تورک اوغلو» بودن برای مردم تبریز اعتبار و ارزشی نیست و به دلیل نوشتن چنین جملاتی نمیتوان رای گرفت. به طور کلی عصبیت قومی از سوی هر کس امری ناپسند است و تاکید بر چنین عصبیت هایی در شهری چون تبریز توهین به شعور مخاطب است. وقتی یک نامزد از مردم بخواهد که به صرف تورک اوغلو بودن به او رای دهند، معنی این کار استحمار مردم است. یعنی آن نامزد شعور سیاسی مردم را به قدری اندک میداند که تصور می کند علایق طایفه ای و قبیله در تعیین سرنوشت سیاسی باید نقش آفرینی کند. ولی تنها یک جامعه عقب مانده و قبیله ای است که چنین با مُحرک هایی دست به انتخاب می زند در حالی که «اینجا تبریز است» ، کانون تجدد و ایرانخواهی.

بهتر بود آقای آذریان فردای انتخابات با نوشتن یک اعلامیه از رفتار گذشته خود ابراز پشیمانی کرده و از ملت بزرگ ایران به دلیل اعتماد به افرادی که دشمن استقلال و حاکمیت ملی هستند، عذرخواهی کند.

 

 


محمد رحمانی فر از عناصر قوم گرا در ستاد آذریان

علی جباری

نشست همایش زبان مادری

 
نوع مطلب :
برچسب ها : در روز جهانی زبان مادری (ستاد علی آذریان) چه گذشت؟، تریبون یامچی، تریبون آزاد ایران،

امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 41آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 4139
  • کل نظرات ارسالی : 272
  • تعداد کل کاربران : 17
  • بازدید امروز : 7
  • بازدید دیروز : 2
  • بازدید هفته : 21
  • بازدید این ماه : 70
  • بازدید سال : 70
  • بازدید کل : 824,876
.
.
بالای صفحه
.