close
تبلیغات در اینترنت
چرا کاسبان استاد شهریار در اندیشه دکانی جدید هستند
.
تریبون آزاد بخش یامچی(ایران - آذربایجان - بخش یامچی)
مطالب اخير
ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجددکاسبان استاد شهریار در اندیشه دکانی جدید

علی اصغر شعر دوست در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: « امسال اصلا به مناسبت روز شهریار و شعر و ادب فردی از دولت هم به تبریز نیامد». به گزارش تریبون » این فعال فرهنگی که تا چندی پیش خود را سفیر مادام العمر ایران در تاجیکستان دانسته و حاضر به بازگشت از ماموریت دیپلماتیک از این کشور نبود، این بار وظیفه ای جدید برای هیات دولت به نام سفر به تبریز در سالروز بزرگداشت شهریار! تعیین کرد.

شعردوست که چندی پیش به تاسیس بنیادی به نام بنیاد شهریار اقدام کرده است، به خبرگزاری فارس چنین گفت:

« هنوز اصل بنیاد شهریار به آن معنا به ثبت نرسیده ضمن اینکه خانواده استاد شهریار نیز حقوقی دارند و به آقای نوبهار وکالت داده‌اند. اما روند اجرایی شکل نگرفته است.

وی ضمن اعلام این خبر که جلسات هیأت امنای موزه و خانه استاد شهریار برگزار می‌شود، گفت: هنوز بنیاد شهریار رسما به ثبت نرسیده، شهرداری باید اقدامی صورت دهد تا امور آن نیز تقویت شود.

شعردوست با انتقاد از شعبه فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تبریز که به نام شهریار تابلویی نصب کرده، گفت: این مرکز ارتباطی به استاد شهریار ندارد و تنها شعبه فرهنگستان در تبریز به شمار می‌آید.

وی ضمن اشاره به اینکه در زمان نامزدی و فعالیت‌های انتخاباتی برای ریاست جمهوری آقای روحانی  وعده تاسیس فرهنگستان زبان ترکی را دادند که هنوز به ثمر نرسیده گفت: این مهم در زمان کاندیداتوری آقای روحانی مطرح شد اما جامع عمل به خود نپوشید و در حال حاضر فرهنگستان زبان و ادب فارسی شعبه خود را در تبریز به نام شهریار دائر کرده ولی در عمل فعالیتی در راستای شهریار ندارد که درست نیست.

شعردوست با انتقاد از عدم فعالیت در خور نام و آثار شهریار متذکر شد: البته در حال حاضر می‌توان به صورت غیردولتی فعالیت‌هایی کرد اما معتقدم وزارت ارشاد، دولت و سازمان میراث فرهنگی باید به‌گونه‌ای وارد عمل شوند زیرا شهریار شاعر ملی است. اما متاسفانه متولیان پا پیش نمی‌گذارند. حتی دو سال پیش که وزیر ارشاد به مناسبت روز شهریار به تبریز آمده و از تاسیس بنیاد شهریار سخن گفت، دو سال می‌گذرد ولی اتفاقی نیفتاده است و امسال اصلا به مناسبت روز شهریار و شعر و ادب فردی از دولت هم به تبریز نیامد.

وی افزود: شهریار سرمایه ملی و بین‌المللی است اگر رویه به همین طریق صورت گیرد همانند چندی پیش شاهد خواهیم بود که در آذربایجان و ترکیه بدون حضور ایران برای این شاعر ملی ما بزرگداشت برگزار می‌کنند و آثارش را تحریف می‌کنند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: شهریار سرمایه ملی ما است و رهبر انقلاب نیز از ایشان به عنوان شاعر ملی یاد کرده‌اند، پس نه تنها باید به بنیاد شهریار بها داده شود، بلکه باید کار شایسته در خور نام این شاعر ملی صورت گیرد».

ظاهرا استاد شهریار یکی از دکان های فعالیت برخی شده است و معلوم نیست اگر در ایران شاعری به اسم شهریار ظهور نمی کرد آنها دکان اخاذی خود را در کدام گذر پهن می کرد. شعردوست همچنین یکی از دوستان و حامیان حسین محمد زاده صدیق (از تحریف گران تاریخ ایران و آذربایجان) است از امکانات ضمیمه «سهند» در روزنامه اطلاعات به نفع پان ترکیسم و افکار شیطانی صدیق استفاده کرد. وی همچنین با دعوت از حسین محمد زاده صدیق به نشست برخی از اهل قلم با علی یونسی ( دستیار رئیس جمهوری) انتقادات زیادی را برانگیخت.

جالب اینجا است که ایشان حتی پیش از صدور مجوز برای «بنیاد شهریار» ، از حضور فرهنگستان زبان فارسی در تبریز که قدمتی طولانی دارد اظهار نارضایتی می کند. فرهنگستان به احترام شهریار شاعر محبوب تبریزی، شعبه خود در این شهر را به اسم او مزین کرده است، اگر آقای شعردوست حقیقتا دغدغه شهریارشناسی داشت ، اصولا می باید از این اقدام استقبال می کرد.

هم چنین وی در حالی از حضور نیافتن اعضای هیات دولت در تبریز در سالروز بزرگداشت شهریار گله می کند که هنوز داستان فضاحت باری که در دعوت از علی یونسی به تبریز در شهریور 1393 توسط خود وی به بار آمده و گلایه بسیاری از جمله جناب یونسی را برانگیخت، فراموش نشده است. طبیعی است تا زمانی که امثال شعردوست ( که از مقصران اصلی نفوذ پان ترکیسم در ایران است) پیشقراول بزرگداشت شهریار باشند هیچ شخصیت جدی برای چنین مراسمی به تبریز نخواهد آمد.

برای همه واضح است که هدف شعردوست از تاسیس بنیادی جدید به نام شهریار (که هنوز به مرحله رسمی و ثبت نرسیده است) در درجه اول «منافع شخصی» و جذب بودجه دولتی است. از صحبت های وی نیز چنین بر میآید که به بهانه شهریار و استناد به اظهارات رهبری، دغدغه ای جز پول ندارد. در درجه دوم ایجاد بستری برای فعالیت دوست دیرینه وی یعنی حسین محمد زاده صدیق و سایر پان ترکیست ها است.

شعردوست به از ژست وطنخواهانه نیز غفلت نمی کند و می گوید:

« اگر رویه به همین طریق صورت گیرد همانند چندی پیش شاهد خواهیم بود که در آذربایجان و ترکیه بدون حضور ایران برای این شاعر ملی ما بزرگداشت برگزار می‌کنند و آثارش را تحریف می‌کنند».

البته شاید ایشان فراموش کرده اند که در همایش هایی که با دبیری خود وی در سالهای قبل برگزار شده است، اتفاقا بیشتر از ترکیه و باکو شخصیت شهریار تحریف شد و این همایش ها به منزله ماشینی برای کسب اعتبار برای شعردوست و همینطور حضور پان ترکیست های نخجوان و باکو در ایران و با هزینه کرد از بودجه ملت ایران بوده است.

کنگره بین المللی شهریار که در شهریور 1385 در تبریز برگزار شد که خروجی آن حتی چاپ یک جلد کتاب نیز نبود. یکی از هفته نامه های بنام تبریز در مهر همان سال طی گزارشی انتقادی از این همایش نوشته بود: کنگره هایی به نام کنگره بین المللی شهریار برگزار می شود که حاصل آن حتی یک کتاب نیز نمی باشد و  پس از برگزاری نیز دست اندرکاران کنگره از فعالیت دبیرخانه دایمی کنگره شهریار خبر می دهند و اعلام می کنند که تا کنون دیوان شهریار به صورت درست و حسابی و بدون غلط چاپ نشده است...»!

این هفته نامه در ادامه گزارش خود می نویسد : «در همایشی که در سال 1377 به نام مجمع جهانی شهریار توسط علی اصغر شعردوست برگزار شد، کتابی تامل برانگیز منتشر شد که در برخی مقالات این کتاب شخصیت شهریار تحریف و تلاش شده بود تا با عنوان شاعری ضدایرانی معرفی شود. آیا تحریف شخصیت شاعری چون شهریار به معنای بزرگداشت او است یا اهانت به او»

هفته نامه میثاق در ادامه می نویسد:

علی اصغر شعردوست در همایش 27 شهریور 1385 تبریز اعلام کرد که « بعد از وفات شهریار سه کنگره که هر سه با سردبیری من برگزارشده که در هر کنگره فرمایشات رهبر عظیم الشان انقلاب مطلب اساسی همایش ها بوده است...

این ادعای دروغی است که شعر دوست مدعی آن است. آیا چاپ کتاب دیدار آشنا و اختصاص حدود 400 صفحه از آن به نویسندگان یک کشور خاص که در مقالات آن علیه ایران و شهریار ادعاها و اهانت ها شده است می تواند مورد تایید مقام رهبری باشد...

براستی حضور فله ای میهمانان خارجی چه تاثیری در غنی سازی برنامه های همایش بزرگداشت استاد شهریار دارد؟در همین همایش اخیر که علی الظاهر 20 میهمان خارجی از 4 کشور شرکت داشتند، ده نفر از مهمانان نخجوانی بودند» (نقل قول ها از هفته نامه میثاق، مهر 1385 خورشیدی، شماره 221).

به هر حال به نظر می رسد آقای شعردوست یکبار دیگر در پی جستجوی سمت و منصب اجرایی یا وصل کردن فعالیت های خود به بودجه دولت سعی دارد به نام «بنیاد شهریار» دستگاهی جدید به هم زند. یکی از متداول ترین شیوه های قوم گرایان در سالهای اخیر  وصل کردن خود به بدنه حاکمیت با هدف قرارگرفتن در حاشیه امن و ارتقای سطح فعالیت ها بوده است.
نوع مطلب :
برچسب ها : شهریار، تریبون یامچی، تریبون آزاد ایران،

امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 43آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 4139
  • کل نظرات ارسالی : 272
  • تعداد کل کاربران : 17
  • بازدید امروز : 76
  • بازدید دیروز : 2
  • بازدید هفته : 255
  • بازدید این ماه : 285
  • بازدید سال : 41,012
  • بازدید کل : 824,731
.
.
بالای صفحه
.